Programmet Företagare med utländsk bakgrund 2008 - 2010 ska stärka konkurrenskraften och skapa förutsättningar för fler jobb i fler och växande företag som drivs av företagare med utländsk bakgrund.

Vi har tagit fram två spel för att öka förståelsen mellan banker och entreprenörer med utländsk bakgrund.
Spela Kulturbanken 
Riktar sig i första hand till bankanställda.
Ladda ner för att spela senare
Läs mer om spelet Kulturbanken 
Spela Finansieringsspelet 
Riktar sig till företagare som behöver hjälp med finansiering till sitt företag.
Regeringen har avsatt 60 miljoner kronor till programmet Företagare med utländsk bakgrund. Tillväxtverket genomför programmet i samarbete med såväl offentliga som privata aktörer över hela landet.
Ladda hem faktablad om programmet från Publikationer
Vi vänder oss särskilt till dig som är företagare med utländsk bakgrund och vill utvecklas vidare men även till dig som har utländsk bakgrund och funderar på att bli företagare.
Självklart hoppas vi att även du som bara är nyfiken och vill veta mer om företagare med utländsk bakgrund i Sverige ska hitta något mattnyttigt på sidan.

Denna antologi ger en aktuell översikt av forskningsläget rörande företagande, migration och tillväxt och presenterar aktuell data om företagare med utländsk bakgrund i Sverige.

Den här broschyren vänder sig särskilt till dig som är företagare med utländsk bakgrund. Den innehåller användbar information både till dig som vill utvecklas vidare som företagare och till dig som funderar på att starta ett nytt företag. Här presenteras olika sätt på hur du som företagare kan få hjälp, råd och stöd att driva ditt företag framåt.
Etablerade företagare med utländsk bakgrund behöver specifik rådgivning. Tillväxtverket stöder projekt som kompletterar och anpassar existerande rådgivning till de särskilda behov som denna grupp har.
Vill du ha en mentor som under ett år stöder dig i ditt företagande? Nu finns det möjlighet för dig som är företagare och har utländsk bakgrund, och som har ägt ett företag i minst tre år att utvecklas vidare med en mentor.
Utvalda företag med tillväxtpotential och vilja att växa kommer att erbjudas individuellt anpassat företagsstöd.
Bra nätverk och affärskontakter är viktiga för att kunna utveckla ett företag. Här hittar du information om Tillväxtverkets aktiviteter som bidrar till sådana nätverk för företagare med utländsk bakgrund.
Många företagare med utländsk bakgrund upplever att de har svårt att få finansiering.
Tillväxtverket vill erbjuda erbjuda anställda, främst inom banksektorn, ökad kunskap om företagare med utländsk bakgrund och kännedom om de affärsmöjligheter som öppnas när tjänstesektorn växer.
Innehållsansvarig: Vukica Bosnjak
E-post: tillvaxtverket@tillvaxtverket.se
Telefon: 08-681 91 00
