Tillväxtverkets logotyp

FLC, First Level Control

Tillväxtverket ansvarar för First Level Control avseende europeiska territoriella samarbeten. De yttranden som kontrollen resulterar i används som underlag till beslut om utbetalning.


Observera! Handläggningstid på upp till tre månader kan förekomma i FLC-kontrollen. Tänk särskilt på detta under högsäsong och semestertider.

Nyhet

Granskare från nio europeiska länder

Ett internationellt seminarium för First Level Control arrangerades på Clarion Hotel i Östersund 25-26 januari. Interact — EU-organisationen med uppdrag att stödja europeiska territoriella samarbetsprogram — stod för arrangemanget och FLC vid Tillväxtverket i Östersund organiserade programmet. 

Läs hela artikeln.

Read an article about the international seminar, held in Östersund January 25-26.

Om First Level Control

Här finns information som Lead Partner/Project Partner (stödmottagare) behöver för att kunna redovisa komplett material när det blir dags för kontroll av upparbetade kostnader.

Granskningen av de olika territoriella programmen är fördelade mellan Tillväxtverkets kontor i Östersund och Malmö. För varje program finns ansvariga granskare (se nedan).

Enhetschef för First Level Control är Tommy Anjevall, Östersund.

Ladda hem informationsdokument

I dokumentet finns generell information till svenska stödmottagare i Europeiskt Territoriellt Samarbete. Det kan alltså finnas programspecifika skillnader.

Ladda ner Information till svenska stödmottagare i ETSPDF
(Uppdaterade kontaktuppgifter 2011-09-09)

Kontaktuppgifter

First Level Control, Östersund

First Level Control, Malmö

Publicerad
2 februari 2012 14:35
Innehålls-
ansvarig
Håkan Flykt
fornamn.efternamn@tillvaxtverket.se
Kontakta oss

E-post: tillvaxtverket@tillvaxtverket.se
Telefon: 08-681 91 00
Fler kontaktuppgifter

Sök medarbetare