Tillväxtverkets logotyp

Livet på landet ska locka inflyttare till Strömsund

För att bryta den negativa befolkningsutvecklingen och få unga företagare till Strömsunds kommun lockar projektet Livet på landet till sig bland andra danskar, tyskar och holländare.

Strömsunds kommun har varit en avfolkningsbygd sedan 1950-talet och i dag är andelen kvinnor mellan 20 och 39 år bara dryga sju procent. För att bryta den negativa befolkningsutvecklingen behövs ett inflöde av unga invånare. Ett led är att öka nyföretagandet på landsbygden. Ökad inflyttning, både från andra regioner och från andra länder, har blivit nödvändig.

Projektet riktar sig särskilt mot Holland, Tyskland och Danmark där det finns många människor som vill söka sig till större ytor och orörd natur.

I februari 2010 hölls en mässa i Utrecht för personer som vill flytta från Holland. För tredje året i rad deltog Strömsunds kommun.

Seminarier i Holland

- Vi har hållit flera seminarier i Holland för personer som är intresserade av att flytta hit och har fått ett mycket stort gensvar, berättar projektledare Inez Wiberg.

Ett bra kontaktnät ska byggas upp och mäklare finns nu på plats i Tyskland, Holland och Danmark för att marknadsföra lediga fastigheter. För att få fram bostäder inventerar projektet, tillsammans med lokala byaföreningar, de gårdar som står tomma på landsbygden. I kommunen finns omkring 300 oskiftade dödsbon som skulle kunna säljas eller hyras ut.
Livet på landet satsar även på emigrantresor för att intresserade familjer ska få möjlighet att komma till Sverige "på prov" under några veckor. 

Under sommaren och hösten 2010 har ett antal personer från Holland besökt Strömsunds kommun och tittat på olika objekt som är till salu och på lediga arbeten.

Inventeringen av fastigheter till salu rullar på och varje vecka får projektet in flera tips, konstaterar Inez Wiberg.

Redan inflyttade bidrar

- Vi har bjudit in alla personer som bor i Strömsunds kommun och som är födda i Tyskland till en träff för att berätta om vårt projekt. Men också för att vi vill ta reda på vad som är bra med att flytta hit och vilka problem de har stött på. Vi kommer även att bjuda in danskar och holländare till liknande träffar.

Read the article in english

Fakta

Projektägare: Strömsunds kommun
Projektperiod: 2010-01-01—2012-12-31

Beviljat stöd (SEK)

EU:s regionala utvecklingsfond: 3 627 500
Nationell offentlig finansiering (SEK):
Strömsunds kommun: 3 627 500

Kontakt

Inez Wiberg, 0670-167 20         
inez.wiberg@stromsund.se

www.stromsund.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Publicerad
21 april 2011 10:25
Innehålls-
ansvarig
Per Grängsjö
fornamn.efternamn@tillvaxtverket.se