Projektet syftar till att ge unga kvinnor med utländsk bakgrund och akademisk utbildning möjlighet att snabbare komma ut på arbetsmarknaden genom att de erbjuds mentorer. Sedan 2003 har föreningen startat nya mentorsprogram varje år.
Målsättning är att minst hälften av adepterna ska få jobb eller praktik. Förra året deltog 40 adepter och 21 av dem fick praktik eller anställning under projektets gång.
En adept som deltagit i projektet är Milica Karanovic Banjanin som kom till Sverige från Serbien för två år sedan. Milica är skogsingenjör och utbildningen från hemlandet motsvarar en svensk magisterexamen i skogshushållning. Efter 15 månader i Sverige kom Milica i kontakt med IKF genom sin skola där hon läste svenska.
Milicas mentor Anna Eklund är agronomekonom och arbetar som konsult på företaget Miljö och Marknad. Företaget är inriktat på ekologiska livsmedel och erbjuder sina kunder rådgivning att utveckla idéer och hjälp med marknadsföring. För Milica fungerade Anna Eklund som ett stöd.
— Hon frågade vad jag ville göra och så försökte hon hitta någon kontakt. Sen var jag med henne på en ekologisk mässa och där fick jag en idé att börja syssla med något ekologiskt, berättar Milica.
Hon undersökte området vidare och fastnade till slut för ekologiska skor. Mentorn som själv är företagare fungerade som ett utmärkt bollplank och idag driver Milica en ekologisk skoaffär i Helsingborg.
— Det är en ovanlig bransch även om en del större skoföretag börjat tillverka ekologiska skor. Konceptet var att ha ekolo-giska och hållbara produkter, säger Milica.
Anna Eklund upplever att mentorskapet fungerade väldigt bra och att det blev en ömsesidig nytta. Anna tog med sin adept på olika aktiviteter, till exempel hjälpte hon till att lotsa Milica till Nyföretagarcentrum i Helsingborg.
— Att Milica fick lust och inspiration att göra verklighet av ett eget företag känns också som en vinst för mig, säger Anna.
En annan adept från projektet är Valerica Ifrim som kom till Sverige från Rumänien 2004. Valerica har en magisterexamen i företagsekonomi från sitt hemland. Valericas mentor, Margaretha Elleby, driver företaget Createlle där hon bland annat arbetar med redovisning och
markandsföring.
— Vi kom fram till det som jag är ute efter, vad som passar, vad som behövs och vad jag vill. Ibland vill man mycket men kan inte definiera för sig själv vad det egentligen är man vill och ibland får man anpassa sig till det som behövs, säger Valerica.
Mentorskapet var en hjälp på vägen och ledde till nya kon-takter och möten med nya personer. Innan Valerica gick med i projektet hade hon sökt en aspirantutbildning på SEB men inte fått tillfälle att komma på någon intervju. Tack vare Margaretha Ellebys kontaktnät lyckades Valerica nå region-chefen för SEB och ordna en praktikplats.
— Hade jag inte jag varit med i Kvinnligt Mentorskap och fått en praktikplats så tror jag inte att jag hade kunnat jobba på SEB, så det var bra timing och det var en bra möjlighet att visa framfötterna, säger Valerica. Idag arbetar Valercia som kundvärd på MKB som är Malmös största fastighetsbolag.
Projektperiod: 2008-04-01 — 2011-03-31
Projektägare: Internationella kvinnoföreningen
i Malmö
EU:s regionala utvecklingsfond: 1 316 850
Nationell offentlig finansiering:
Malmö kommun: 658425
Region Skåne: 658425
E-post: tillvaxtverket@tillvaxtverket.se
Telefon: 08-681 91 00
Fler kontaktuppgifter

