Stärka Kirunas attraktionskraft, öka turistnäringen samt antalet event och attraktioner för att locka fler besökare. Det är några av målen för projektet Discover Kiruna Lappland.
- Trots rådande lågkonjunktur har vi redan efter trekvartstid i projektet lyckats öka antalet besökare från samtliga målmark-nader, säger projektledaren Peter Thorneus, VD för Kiruna Lapplands ekonomiska förening, ett av de största bransch-klustren i norra Skandinavien.
Förutom den svenska hemmamarknaden samt Nordnorge har projektet inriktat sig på tre prioriterade utländska marknader: England, Tyskland och Japan. Samtliga med hög utvecklings-potential, dock med något skilda inriktningar, enligt Peter Thorneus.
Vilka attraktioner som drar till sig turister varierar. Den brittiska målgruppen består främst av yngre som är intresserade av en aktiv semester. I Tyskland är målgruppen något äldre personer med intresse för natur och kultur medan de japanska turisterna mest intresserar sig för naturfenomen som midnattssol och norrsken.
För att få ökad kännedom om hur de utländska marknaderna fungerar har projektet kompetensutvecklat de lokala företagen i Kiruna - något som gjort det möjligt att utveckla och anpassa nya produkter. Bland annat har en norrskensstation på fjället Nuolja i Abisko invigts. Discover Kiruna Lappland arbetar också aktivt med att jämna ut en tidigare vintersäsongsdominans till en mer helårsbaserad turism där utvecklingen av technical visits, med allt från visning av gruvindustri till rymdforskning, är på gång.
- Nyckeln till våra goda resultat är framför allt den framgångs-rika samverkansmodell inom vår ekonomiska förening som projektet använder sig av, framhåller Peter Thorneus.
Projektägare: Kiruna/Lappland ekonomisk förening.
Projektperiod: 2009-01-01 - 2010-12-31
EU:s regionala utvecklingsfond: 1 600 000
Nationell offentlig finansiering (SEK):
Kiruna kommun: 1 000 000,
Länsstyrelsen i Norrbotten: 600 000
Peter Thorneus, 0980-182 80
E-post: tillvaxtverket@tillvaxtverket.se
Telefon: 08-681 91 00
Fler kontaktuppgifter

