Tillväxtverkets logotyp

Främja kvinnors företagande

Programmet Främja kvinnors företagande ska bidra till att skapa tillväxt och förnyelse i svenskt näringsliv genom att fler företag drivs och utvecklas av kvinnor.  Tillväxtverket ger inga bidrag direkt till enskilda företag inom ramen för programmet.

Kvinnors och mäns företagande - fakta och statistik 2012

Viljan att växa är störst i kvinnors företag. 77 procent av företagen som drivs av kvinnor vill växa, jämfört med 72 procent av företagen som drivs av män. Det visar resultaten från undersökningen Företagarens villkor och verklighet.
Ladda ner undersökningen här (pdf)PDF
Läs mer om undersökningen häröppnas i nytt fönster

Vem riktar sig programmet till?  

Programmet är till nytta för kvinnor som vill utveckla sina företag och kvinnor som vill starta företag, men också för aktörer som arbetar för att främja företagande, företagsutveckling och regional tillväxt, till exempel genom rådgivning och finansiering.

De som vill öka sina kunskaper om kvinnors företagande och dess betydelse för näringsliv och samhälle har också nytta av programmet.

Varför behövs programmet?  

Företagandet är generellt lågt i Sverige. Andelen företag som drivs av kvinnor är 23-29 procent. Under 2010 startades 32 procent av företagen av kvinnor och sju procent av kvinnor och män gemensamt. När fler företag drivs och utvecklas av kvinnor tas fler affärsidéer till vara och nya affärsmodeller utvecklas. Det ökar förnyelsen och dynamiken i näringslivet, och därmed Sveriges möjligheter till ökad konkurrenskraft och hållbar ekonomisk tillväxt.

Företagandet kan innebära nya karriärvägar och möjligheter för kvinnor att använda sin kapacitet, kompetens och kreativitet på nya sätt - och samtidigt tjäna pengar. Om kvinnors företagande fortsätter att öka tills företagandet blir lika vanligt som bland män skulle det innebära 75 000 nya företag med 278 000 nya jobb.

Insatserna i programmet kan delas in i tre områden:

  1. Gör nytta - Insatser till nytta för de företag som nu drivs och utvecklas av kvinnor.
  2. Gör möjligt - Insatser som gör det mer möjligt för företagarkvinnor att nu och i framtiden driva och utveckla företag.
  3. Gör synligt - Insatser som gör kvinnors företagande mer synligt i näringsliv och samhälle.

Resultat från programperioden 2007-2010

Sedan programmet startade i september 2007 har fler än 140 000 personer haft nytta av programmet. Drygt 27 000 kvinnor har tagit del av affärsutvecklingsinsatser och 31 300 kvinnor som studerar vid universitet och högskola har utvecklat sitt entreprenörskap och också startat 540 nya företag. Drygt 1000 kvinnor har ökat sin kompetens om ägarskiftesprocessen, nära 70 kvinnor har tagit över ett företag och nära 90 företagsköp är under förhandling Ambassadörerna för kvinnors företagande har träffat drygt 82 000 personer.

Läs om fler resultat från programperioden 2007-2010

Camilla Eriksson, grundare av Kostverket AB.

Camilla Eriksson, grundare av Kostverket AB, som erbjuder en webbaserad tjänst som bidrar till att minska skolkökens överproduktion av skolluncher. Fotograf: Marta El-Masr

Söker du finansiering?

Om du söker finansiering för att starta eller utveckla ditt eget företag kan du vända dig till ALMI Företagspartner. Programmet har inga möjligheter att erbjuda projektmedel eller finansiering till det egna företaget.
Läs mer om finansiering på verksamt.selänk till annan webbplats

Vill du veta mer?

Läs mer om programmet eller kontakta Gunilla Thorstensson, programansvarig.
Tfn: 08-681 65 87, e-post: gunilla.thorstensson@tillvaxtverket.se.

Publicerad
9 maj 2012 09:29
Innehålls-
ansvarig
Gunilla Thorstensson
fornamn.efternamn@tillvaxtverket.se
Aktuell ansökningsomgång
Ingen ansökningsomgång pågår inom detta program.
Senaste nytt
Viljan att växa störst i kvinnors företag
77 procent av företagen som drivs av kvinnor vill växa, jämfört med 72 procent av företagen som drivs...
Webb-tv: Mediebilden av företagare - en stelnad stereotyp?

Webbsändning från Tillväxtverkets lunchseminarium den 8 mars 2012.

Just nu på Twitter

RT @kvinnftg: Kvinnor som driver företag är yngre och mer välutbildade än män som driver ftg. http://t.co/GlYna5G7 Källa:FVOV #kvinnftg #dagensstatistik
Inlägget på Twitter länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
RT @kvinnftg Kvinnor som driver företag är yngre och mer välutbildade än män som driver ftg. http://t.co/kgrWH3D3 Källa: FVOV #in
Inlägget på Twitter länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Gunilla Thorstensson, programansvarig, bloggar