Möt några företagarkvinnor! Du får veta mer om hur de tänkte när de startade eller köpte sitt företag, hur de har utvecklat företaget och hur de upplever sitt företagande.
Här presenterar vi några företagarkvinnor. Ta del av deras erfarenheter och låt dig inspireras. Framför allt får du veta mer om deras drivkrafter och vad de tycker är roligt med att vara företagare.
Hanna Bruce har köpt sitt drömföretag, Växbo Lin AB. Den förre ägaren, Rolf Åkerlund, imponerades av hennes engagemang och kunskaper. När hon inte fick lån av bankerna blev det han som hjälpte till med finansieringen.
Lotta Kronstam, Lime Travel AB, hittade en ny nisch och trodde att hon skulle arbeta som konsult med "kontoret på fickan". I dag har hon 14 anställda och kontor i Stockholm och Halmstad.
Gunilla von Platen, Xzakt Kundrelation AB, trodde på sin affärsidé och vågade tänka stort från början. Det visade sig vara ett klokt beslut.
Eva Hallgren, HeartStore AB, gick från att vara hotellchef till att förverkliga ett unikt koncept: butiker med hjärtan som tema. Hon upptäckte att det fanns enormt många "hjärtsamlare" i världen och att hjärtat symboliserar både vänskap och kärlek.
Lotta Hellman, Hellman Media AB, skräddarsyr lösningar med journalistik och berättande. För henne har frihet och livskvalitet varit avgörande drivkrafter in i företagandet.
Gerda Böcklinger köpte Pelly Butiksinredningar AB, som hon tidigare varit anställd på, när företaget gick i konkurs 1993. De viktigaste framgångsfaktorerna blev hennes insikter om vad som krävdes för att vända företaget till framgång och ökad kundfokusering.
Cecilia Boman, BA Konsult, är byggnadsantikvarie på Gotland. Redan under utbildningen startade hon enskild firma och började bearbeta marknaden. Viktiga ingångar till företagandet har för henne varit ökad trygghet och att få bestämma själv.
Remziye Inanc grundade Järva Tolk & Översättning AB 1996 i Rinkeby. Affärsidén är att på ett kostnadseffektivt, kundanpassat och miljövänligt sätt erbjuda kompetens inom världens språk och dialekter till myndigheter och företag i Sverige. Antalet tolkar som anlitas överstiger 500, och företaget har kapacitet att förmedla tolkar på över 200 olika språk och dialekter.
Louise Norrlin är designer och grundade Lavish Design 2002. Företaget har i dag etablerat sig på den svenska smyckesmarknaden. Lavish strävar efter att hitta smarta lösningar, smycken med flera funktioner som går att anpassa efter kläderna istället för tvärtom. Det är ett litet företag med tillväxtdrömmar!
Hanna Johansson, 21 år, tog över en gård, Mellby Bissgården. Hon driver den nu tillsammans med en jämnårig kamrat. Som coach och finansiär har hon haft sin pappa, som också är lantbrukare.
E-post: tillvaxtverket@tillvaxtverket.se
Telefon: 08-681 91 00
Fler kontaktuppgifter

